bc_logo.gif (6511 bytes) AGK bc_right_ban.gif (996 bytes)
Haberler
bc_topgraf.gif (541 bytes)Home
Up
12.gif (44 bytes)

Akıncılar Gençlik Kulübü

Akıncılar Gençlik Kulübü, 1942'de Akıncılar(Lurucina) köyünde, LURUCİNA TÜRK GENÇLER OCAĞI(LTG0), ismiyle kuruldu. Kıbrıs Türklerince ilk kurulan kulüblerdendir. Bugun ilk kurucularından çoğu yaşamda yok. Bazıları da yurt dışında. Ancak bugün hala aramızda canlı bir 'tarih' gibi duran, kulüb sevgi ve heyecanından hiçbirşey yitirmeyen kurucu uyelerimizden Hüseyin Kubilay, Tahir Pekri, Hasan Öztürk, Osman Verdi, Bekir Demirci ve Hasan Tuna bizim için bir gurur kaynağıdır. 1940'lı yıllarda Akıncılar(Lurucina) Kıbrısın en büyük Türk köyü idi. Lefkoşaya 15 mil uzaklıktaydı. Lefkoşadaki Türkler o yıllarda organize olarak varoluş mücadelesi vermeye başlamıştı. Bundan esinlenen Akıncılarlılar(Lurucinalılar D.A), zamanın değerli hocalarının (ögretmenlerinin D.A) da etkisiyle bir kulüb kurma kararı aldılar. Kulübün kurulmasıyla sokaklarda dolaşan, harmanlarda(harman yerlerinde D.A) bilincsizce top oynayan genclerimiz LTGO çatısı altında toplandılar. Ögretmenlerimizin ve futbolu bilen bazı kişilerin kontrolünde kurallı futbol başlamIş oldu. ilk maç Lefkoşa Türk Lisesi takımı ile yapıldı. Bunun organizesini spor hocası Yusuf Kaptan üstlenmişti. Çevre Rum köyleri ile de sık sık maçlar yapılıyordu. LTGO, kırmızı-beyaz renkleriyle bölgede Türk toplumunun temsilcisi durumundaydı. Özellikle 20 takım arasında gerçekleştirilen 'Palyomedoho Knockout' turnuvasında tek Türk takımı olan Akıncıların (Lurucinanın D.A) finale kalması ve şampiyon olması Rumları kızdırdı. Bu yenilgiyi hazmedemediler. Şerefsizlik saydılar. Şampiyonluk kupasını vermediler. Köy papazı ileri atıldı. Kupayı aldı. Yüksek sesle Şöyle dedi: "Türkler iyi çarpıştı. sonuçta kazandı. Ödül onların hakkıdır. Kupayı onlara veriyorum. Araştırmalarımız sonucunda ilk kurucu üyeler şunlardı: Mazlum, İsmail Usta, Y. Denizer, Uygur, Kubilay, Tahir Usta, Hasan Öztürk, Kani Usta, Küsler, Mustanbeş, Veli Usta, Kemal Usta, R. Altay, Cambulat, Murat Sertoğlu, Yusuf Yusuf, Bekircik... LTGO, o zamanki tüzüğü, elemanları, birliği ve ögretmenleriyle gerçek bir eğitim yuvasıydı. Akıncıların(Luricinanın) yüksek okulu konumundaydı. Etkinlikleri ise yılboyu sürerdi. Belli başlı etkinlikleri: 

1- Piyes Gecesi Her yıl mutlaka bir piyes gecesi düzenlenirdi. Konu genelde milli olurdu. Komediler, parodiler, taklitler, ileri gelenlere manevi ödüller dagıtma, zeybek oyunları gibi etkinlikler de geceyi tamamlardı. ilk oynanan piyes, Meşale (Hikmet Afif Mapolar) adını taşıyordu. Başarıyla sahnelendi. Büyük yankı yaptı. Zamanın gazetelerinde övgü ve eleştirilere neden oldu. Ulusal piyesteki rollerde Huseyin Kubilay, Cambulat, Uygur, Yusuf Yusuf, Ramadan Altay,Gazi, H. Çavuş ve Bekir Demirci çok başarılıydı. Güldürü dalında ise Mehmet Pekri (Küsler) ve Murat Sertoğlu herkesi gülmekten kırar geçirirdi. (Mucize, izmire Girerken, Yüksel Himmetin Oğlu daha sonraki yıllarda sahnelenen eserlerdi). 

2- Ulusal Bayramları Kutlama, özellikle 19 Mayıs bir atletizm bayramı olarak kutlanırdı. Şoyle ki 100m., 200m., 400m., 800m., 1500m.; uzun ve yüksek atlama, gulle, disk atma, ip çekme, bisiklet ve denge gibi yarışlar mutlaka yapılırdı. Kupa ve madalya dagıtımı cok heyecan verici olurdu. Kısa koşularda İsmail Kaleci, Gülferi Usta, ve İsmail Kale unutulmayan isimlerdendir. Uzun atlama rekortmenimiz ise Yusuf Yusuftur. 

3- Yoksul Öğrenci Okutma - Zeki, çalışkan ve çok yoksul öğrencileri okutmak, masraflarını üstlenmek kulübün övünç kaynağı idi. Yoksulluk nedeniyle çocuklarını ortaokula göndermek istemeyen ailelerle mücadele etmek Luricina Türk Gençler Ocağı (LTGO) nın görevleri arasındaydı. Günlük etkinlikleri ise şöyle sıralayabiliriz: 

1- Radyo Dinlemek: Lokalde akü ile çalışan tv büyüklüğünde bir radyo vardı. Ankara radyosunun haberleri, müzik programları ile maç yayınları heyecanla dinlenirdi. 

2- Gazete Okumak: Günlük gazetelerden en az ikisi lokale girerdi. Halkın Sesi, Hürsöz ve İstiklal bunların başında gelirdi. 

3- Kitap Okumak: Kulübün anavatanın çeşitli yerlerinden bağış olarak sağlanan bini aşkın kitaptan oluşan bir kütüphanesi vardı. Bu gün o kitapların coğu antik değer taşımaktadır. Ancak üzüntüyle soylemek gerekir ki o kitaplar 1963 olaylarından sonra kaybolmuştur.

4-Masa Tenisi: İlk kulüp binası(Veli Usta'dan kiralanan) oturma odası, okuma odası ve pingpon odasından oluşuyordu. Masa tenisi ellili yIllarda çok revaçtaydı. iddialı raketler arasında Emirali Özkılıç hocayı, daha sonraları Yusuf Gursoy ile Beyzade Rifatoğlu'nu sayabiliriz. Kulübümüz 1952 lere kadar takımı, üyesi, lokali, örnek birliği ile zirvedeydi. Ancak 1. lige çıkma mücadelesinde 2 kez ertelenen "Akıncılar-YAK" maçı kulübümüz için buruk ve acı bir maç oldu. (Bu maçı o gunleri bizzat yaşayanlardan öğrenebilirsiniz). O maçtan sonra takımımız dağıldı. Kulüp pasif bir konuma girdi. Etkinlikleri durdu. Ama futbol merakı geçmedi. Türeyen gençler 10 yıl kadar köyler arası maçlar yaparak spor tutkularını sürdürdüler. KTFF 'nin yeniden ligleri başlatmasıyla AGK 3. kümeye alındı. 1969-1970 sezonunda şampiyon olarak 2. kümeye yükseldi. 1974 mutlu barış harekatına kadar 2. kümede mücadele etti. Liglere kısa bir süre ara verildi. 1975-1976 sezonu başlamıştı. AGK, bu sezonun yarısını Akıncılarda, diğer yarısını da Akdoğanda geçirmek zorunda kaldı. Köyümüzün ikiye bölünmesi ligi olumsuz yönde etkiledi. 1978-79 sezonunda 3. Kümeye, bir yıl sonra da Gayri Federe takımları arasına düştük. 1981-82-83 yılları AGK için hazırlık yılaları oldu. 1983-1984'te Kali'nin başkanlığında şampiyon olarak 3. kümeye yükseldi. Artık surekli yükselen bir grafikle bugünkü zirvedeki yerini aldı.

K. Atakan.

AGK YILLIĞI ŞAMPİYONLUK ÖZEL SAYISI

TEMMUZ 1996

Akıncılar Gençlik Kulubunu Şampiyonluğa Götüren Takım

Yukarıdaki yazı  Doğu Arifler'in "University of Texas at Austin"deki internet sayfasından aktarılmıştır.

 

bc_right_nav_pic.gif (502 bytes)
bc_botgraf_a.gif (668 bytes) bc_bot_pic_a.gif (80 bytes) bc_bot_pic_a.gif (80 bytes) bc_low_right_a.gif (398 bytes)
bc_botgraf_b.gif (706 bytes) bc_bot_pic_b.gif (134 bytes) bc_bot_pic_b.gif (134 bytes) bc_low_right_b.gif (299 bytes)
 
Copyright © 2000. Soner Arifler's Home Page. All rights reserved.
Last updated: 02/09/2002
http://arifler.mycyprus.net
e-mail: sarifler@mycyprus.net